Webowadbp-walbrzych

Edyta Kilian - created with Wix.com

aktualizacja 2017

Święty Mikołaj

Św. Mikołaj biskup

   Pierwowzorem  dobrodusznego św.  Mikołaja  był  żyjący prawie  trzysta lat po Chrystusie biskup Miry w Azji Mniejszej. W kościele katolickim św. Mikołaj jest patronem bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków i rybaków, jeńców i więźniów, kupców, marynarzy i żeglarzy, młynarzy, notariuszy i sędziów, piekarzy, panien, pielgrzymów i wędrowców, piwowarów i studentów. Wierzenia ludowe uznawały tego świętego za szczególnego opiekuna ptaków i zwierząt. Czczono go jako władcę poskramiającego wilki, a otaczającego opieką pasterzy i ich trzody. Wierzono, że chroni on bydło domowe przed zarazą. W dniu jego święta pasterze składali mu w kościołach specjalne ofiary w postaci wieńców z przędzy lnianej i konopnej, na których kładli jaja kurze i gęsie. Powszechnie w całym kraju do II wojny, w parafiach wiejskich gospodarze prowadzili owcę, barana lub ptactwo domowe w intencji modłów o bezpieczeństwo, kierowanych do św. Mikołaja.

   Z uwagi na liczne wątpliwości co do autentyczności postaci Mikołaja, został on w 1969 roku skreślony z indeksu świętych kościoła katolickiego, to w niewielkim stopni wpłynęło na zmianę jego wizerunku, popularności i szerzącego się lokalnie kultu. Czytaj więcej

   W ikonografii  św.  Mikołaj przedstawiany  jest w stroju biskupa rytu łacińskiego lub greckiego. Jego atrybutami są m. in.: anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule na księdze lub w dłoni (posag, jaki według legendy podarował biednym pannom), pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, worek prezentów.

Mikołajkowe zwyczaje

Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały m. in. jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W nocy z 5 grudnia na 6 grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę, w bucie lub umieszcza się je w dużej skarpecie. Ten ostatni zwyczaj stosunkowo rzadko praktykowany jest w Polsce, rozpowszechnił się głównie dzięki wpływom kultury amerykańskiej.

Istnieje wiele legend związanych z tym zwyczajem. Jedna z nich, zapewne o anglosaskim rodowodzie, mówi, że 6 grudnia wczesnym rankiem, kiedy jeszcze wszystkie dzieci śpią, Święty Mikołaj zagląda przez szybkę do domu. Gdy zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Jeżeli zaś nie zobaczy żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniły ziemniak. Tradycję tę, oczywiście, wykorzystuje się także w celach handlowych. Sama postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery jest efektem jednego z najbardziej udanych zabiegów marketingowych w historii - powstała w latach 20tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola, do promowania produktów tej korporacji.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now