BEZPIECZEŃSTWO DZIECI JAKO UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO
Systematyczny wzrost ruchu motoryzacyjnego na polskich drogach przy ograniczonej możliwoÅ›ci doskonalenia infrastruktury komunikacyjnej to przyczyna szybkiego wzrostu wypadków w ruchu drogowym w Polsce, zwÅ‚aszcza z udziaÅ‚em dzieci i mÅ‚odzieży.
W Polsce wszystkie dzieci od siódmego roku życia majÄ… ustawowy obowiÄ…zek uczÄ™szczania do szkoÅ‚y. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym od tego też wieku stajÄ… siÄ™ peÅ‚noprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. MogÄ… samodzielnie korzystać z dróg w charakterze pieszych. Droga dziecka do szkoÅ‚y staje siÄ™ wiÄ™c ważnym problemem komunikacyjnym i edukacyjnym.
Na drodze obowiÄ…zuje zasada ograniczonego zaufania, ale dzieci nie potrafiÄ… w peÅ‚ni ocenić tego, co dzieje siÄ™ na drodze. PrzechodzÄ…c przez jezdniÄ™ lub ulicÄ™, za każdym razem narażone sÄ… na niebezpieczeÅ„stwo. Zachowanie dzieci jest spontaniczne; bawiÄ…c siÄ™ zapominajÄ… o wszystkim. ChcÄ…c odzyskać piÅ‚kÄ™, widzÄ…c kolegÄ™, przebiegajÄ… na drugÄ… stronÄ™ jezdni nie zważajÄ…c na nic.WiÄ™kszość wypadków zdarza siÄ™ na drogach pozamiejskich i to dość czÄ™sto na prostych odcinkach, a w miastach - na przejÅ›ciach dla pieszych, przystankach komunikacji publicznej, skrzyżowaniach.
Zanim dziecko przyjdzie do szkoÅ‚y to rodzice speÅ‚niajÄ… najważniejszÄ… rolÄ™ w przygotowaniu swojej pociechy do uczestnictwa w ruchu drogowym. PrzykÅ‚ad rodziców jest najskuteczniejszym sposobem uczenia dzieci wÅ‚aÅ›ciwego zachowania. Wzory zachowaÅ„ dziecko przejmuje od dorosÅ‚ych przez naÅ›ladownictwo. PowinniÅ›my wiÄ™c wystrzegać siÄ™ wszelkich bÅ‚Ä™dów, brawury, lekceważenia przepisów itp., gdyż dziecko może przyjąć takie postÄ™powanie za normÄ™ lub przyjąć je podÅ›wiadomie. W tym dziaÅ‚aniu jest też okreÅ›lona rola dla każdego nauczyciela - bez wzglÄ™du na przygotowanie specjalistyczne i rodzaj prowadzonej pracy pedagogicznej. Nauczyciele stajÄ… wiÄ™c przed wyzwaniem nauczenia dzieci zasad bezpieczeÅ„stwa w ruchu drogowym. MajÄ… obowiÄ…zek uczynić wszystko, aby nie staÅ‚o siÄ™ im nic zÅ‚ego nie tylko w budynku szkolnym, ale także w drodze do szkoÅ‚y i ze szkoÅ‚y do domu.
Poznanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym wymaga przyswojenia przez dziecko pewnych definicji, rozumienia znaczenia znaków i sygnaÅ‚ów drogowych, a przede wszystkim nabycia umiejÄ™tnoÅ›ci i nawyków prawidÅ‚owego i bezpiecznego poruszania siÄ™ po drodze. Aby nauczanie przyniosÅ‚o pożądany efekt należy kierować siÄ™ zasadÄ… stopniowania trudnoÅ›ci oraz systematycznego utrwalania zdobytej wiedzy. Musimy nauczyć dzieci wÅ‚aÅ›ciwych zachowaÅ„ a zwÅ‚aszcza podejmowania decyzji w zależnoÅ›ci od zaobserwowanej sytuacji na drodze. Konieczne jest rozwijanie ich zdolnoÅ›ci poznawczych, uwagi, spostrzegawczoÅ›ci, orientacji czasowej oraz przestrzennej.