8 czerwca 2017 r. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka” – jak głosi uchwała przyjęta przez posłów i posłanki. Z inicjatywą ustanowienia Roku Ireny Sendlerowej wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z okazji przypadającej w przyszłym roku 10. rocznicy jej śmierci.
Przykład bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej uczy, że ludzie nie mogą pozostać bierni i milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok nich drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda. Pozostała przy tym prawdziwa, szczera, zupełnie obojętna na splendor i zaszczyty. Za najważniejszy zawsze uważała Order Uśmiechu przyznany jej przez dzieci – napisał Marek Michalak - Rzecznik Praw dziecka - w piśmie do Marszałka Sejmu.
Za ustanowieniem Roku Ireny Sendlerowej opowiedziało się 435 posłów, jeden wstrzymał się od głosu, nikt nie był przeciw. Wniosek Rzecznika Praw Dziecka został poparty przez ponad 4,6 tys. osób, m.in. uczniów i nauczycieli ze szkół noszących imię Ireny Sendlerowej.